Znalec vín > Hesla od B > Bohemia Sekt

Bohemia Sekt

BOHEMIA SEKT je název vinohradnicko-vinařské skupiny v České republice se sídlem ve Starém Plzenci, zároveň je názvem značky šumivých a perlivých vín. Uskupení je největším výrobcem vín v České republice, patří také mezi významné výrobce lihovin.

Vznik firmy ve Starém Plzenci se datuje od roku 1942. První šumivé víno se objevilo na trhu pod názvem Black Widow, vzápětí začala výroba Château Radyně. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let zde dočasně působil francouzský odborník Louis Girardot, který předával českým kolegům svoje zkušenosti z výroby šampaňského vína. Od roku 1953 se firma začala specializovat na produkci šumivých vín. Objem výroby pak zvolna stoupal až do roku 1970, kdy došlo k prudkému nárůstu výroby. Na trhu sektů se objevila nová, velmi ambiciózní značka Bohemia Sekt, jejíž prodeje zanedlouho po uvedení na trh pokořily hranici jednoho milionu litrů za rok.

1. ledna 1991 vznikl delimitací ze státního podniku České vinařské závody Praha samostatný právní subjekt, který získal v červenci 1995 název BOHEMIA SEKT, a.s. Společnost si v průběhu let vybudoval na jižní Moravě surovinové zázemí prostřednictvím vlastních vinic i smluvních dodavatelů hroznů. Výraznou osobností společnosti Bohemia Sekt byl Ing. Josef Vozdecký, který stál u jejího zrodu a jako generální ředitel ji řídil od r. 1992 do r. 2011. V novém miléniu stoupla výroba vína mnohonásobně a dlouhodobě se pohybuje kolem hranice 20 mil. lahví ročně.

V současnosti je společnost Bohemia Sekt ve vlastnictví  německé Henkell Freixenet, nyní (2022) z čerstvě oddělené Geschwister Oetker Beteiligungen v držení Alfreda, Ferdinanda a Julie Oetkerových, dětí Rudolfa-Augusta Oetkera z jeho třetího manželství.

Bohemia Sekt je nejoblíbenější tuzemskou značkou sektů a největším výrobcem vína v ČR absolutně. V rámci uskupení, které se tvořilo od r. 1998, se vyrábí ještě několik milionů lahví tichého vína. Uskupení v současné době (2014) tvoří společnosti Bohemia Sekt, a. s., Víno Mikulov, a. s., Révovin Velké Bílovice, s. r. o., Českomoravské vinné sklepy, s. r. o. Bohemia Sekt SK, s. r. o., Zemědělská společnost Pálava, s. r. o., Českomoravská vinařská společnost, a. s. Praha a Bzenecká vinohradnická společnost, s. r. o.

Zdroj: www.bohemiasekt.cz

První etiketa 1942

První etiketa 1942

Současná tvář značky (2014) je Tereza Maxová

Tvář značky (2014) dlouhou dobu vytvářela Tereza Maxová

Ing. Josef Vozdecký

Ing. Josef Vozdecký

 

 

 

 

 

 

 

Poslední revize hesla: 2022


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.