Znalec vín > Hesla od CH > Château Lafite-Rothschild

Château Lafite-Rothschild

Château Lafite-Rothschild je jedním ze čtyř vinařství v Médocu, kterému byla přidělena již v roce 1855 legendární apelace (AOC) kategorie „Premier cru“ (z celé Francie byla ještě přidělena 11 vinařstvím v Sauternes a Barsacu).

Vinařství obhospodařuje 112ti ha vinici „Lafite“, která zabírá štěrkové návrší v blízkosti ústí řeky Gironde. Půda se skládá z jemného hlubokého štěrku, ve směsi s eolickými písky v podloží terciárního vápence. Vinice Lafite zaujímá nejlepší sluneční expozici z okolních vinic. Průměrný věk keřů révy vinné ve vinici je 39 let, nejstarší keře jsou z r. 1886, průměrná obnova keřů (dle vinohradníka, „s těžkým srdcem“) je po 80 letech. Víno z keřů mladších než 10 roků není zahrnuto do kategorie „premier cru“.

Vinařství produkuje, v kategorii premier cru, vína v objemu cca 450 tis. lahví ročně, která jsou jedna z nejdražších na světě. Jedná se o cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon (70%), Merlot (25%), Cabernet Franc (3%) a Petit Verdot (2%). Dále produkuje vína pod značkou Carruades de Lafite, vyráběná z nakupovaných hroznů okolních vinic.

Vinařství je ve vlastnictví bankéřské rodiny Rotshschildů.

zdroj: www.lafite.com

chateau_lafite_rothschild

 

 

 

 

 

Poslední revize hesla 2022


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.