Znalec vín > Hesla od CH > Chorvát

Chorvát

Chorvát je přímoplodný hybrid révy vinné, vyšlechtěný křížením Vitis labrusca x Vitis riparia na americkém venkově pod názvem NOAH, odrůda byla známá již v r. 1869. Do Evropy odrůda přivezena jako náhrada za zničenou evropskou révu mšičkou révokazem, protože Chorvát je stoprocentně odolný proti kořenové formě révokazu.

Hrozen je středně velký, při plné zralosti bobule mhohdy spadávají ze stopky již pouhým dotekem. Slupka bobule je tuhá, dužnina obsahuje mnoho rosolovatých látek, obtížné lisování nemacerovaného rmutu.

Odrůda je stoprocentně odolná proti houbám i plísním, takže nepotřebuje žádnou chemickou ochranu. Z těchto důvodů je Chorvát oblíbený u zahrádkářů. Odrůda není zapsaná ve státní odrůdové knize.

Víno mívá velký obsah kyselin i v dobrých ročnících, intenzívní vůně i chuť připomíná plody lesních jahod. Používá se většinou do cuvée spolu s „měkčími“ odrůdami typu Müller Thurgau apod..

Diskutabilní je škodlivost vína z odrůdy Chorvát na lidské zdraví. Zvýšený obsah metyalkoholu, či přiboudlin (přiboudliny jsou vedlejší aromatické alkoholy vzniklé při kvašení) u vína nebyly prokázané. Chemická analýza ukazuje podobný obsah těchto látek jako u standardních evropských odrůd (metylalkohol 0,04 – 0,20 ccm/l, přiboudliny 0,14 – 0,26 g/l — údaje dle Jiřího Janulíka). Někteří lidé však trpí alergií již při pobytu v blízklosti keře Chorvátu, asi jako v blízkosti angreštu, nebo černého rybízu, kdy silice v rostlině působí jako alergeny. Stejné problémy jim nastávají při ochutnávce vína.

Synonyma: Tatar rizlink, Belo Otelo, Noa, Nove, Noe, Charvat, Otelo belo, Flaga alba, Noka, Fraga, Nova atd..


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.