Znalec vín > Články > Apelace v Čechách a na Moravě?

Apelace v Čechách a na Moravě?

V českém a moravském vinařství se konečně ledy pohnuly a do dvou roků by měl být ustavený nový apelační systém zatříďování vín. Zastaralý germánský typ zákona by měl do dvou roků doznat změn a na vína třídy „pozdní sběr“ nebo „kabinet“ budou muset vínomilci za pár roků zapomenout.

V Rakousku například tato fáze přechodu od germánského typu po románský způsob zatřiďování probíhala od r. 2003 a fakticky je dnes proces ukončený, nyní platí přechodné období kdy jsou v platnosti systémy oba dva. U nás by mělo vše proběhnout mnohem rychleji, po diskuzi by měla být zákonná úprava v platnosti cca od r. 2026 a potom bude probíhat přechodné období.

V současné době probíhá v ČR veřejná diskuze o formě změn zákona a vinařům i veřejnosti se vysvětluje v čem spočívá „jádro pudla“ a co je to vlastně terroir, apelace a jak správně tyto pojmy formulovat.

Viz také pojmy AOC, DAC, Rakousko

Profesor Jaroslav Malina nemeškal a k aktuální diskuzi a téma terroir v Čechách a na Moravě se vyjádřil básní, jak je u něho zvykem:

Terroir

Terroir mající pouvoir

rodí vína „goût de terroir“,

třeba láhev z Château Mouton Rothschild

učiní i z ošumělé špeluňky královský budoár.

C’ est son domaine –

úspěch ho nemine!

 

budoár (z francouzského boudoir, „trucovna“ od bouder, „trucovat, vzdorovat“; například bouder la bouteille, „vyhýbat se pití, nepít“), (zejména v době rokoka) malý dámský pokoj (mezi ložnicí a přijímacím salonem) sloužící k zušlechtění a přijímání důvěrných přátel.

C’ est son domaine (z francouzštiny), Ten se vyzná.

domaine (z francouzštiny), vinařská usedlost (též château), panství, velkostatek, pozemek; majetek; obor.

goût de terroir (z francouzštiny), osobitá, zvláštní chuť (vína).

Château Mouton Rothschild, jediná z dnešních pěti vinařských usedlostí kategorie premier grand cru classé z oblasti Bordeaux, které nebyla při legendární Bordeauxské klasifikaci vín v roce 1855 tato kategorie přiznána. Díky nezměrnému úsilí Philippa de Rothschilda (13. 4. 1902–20. 1. 1988), vedeného mottem „Prvním nejsem, druhým být nechci“, se tato usedlost stala v roce 1973 jedinou vinařskou usedlostí v rámci prvních čtyř kategorií grand cru classé, jíž se podařilo změnit rozhodnutí bordeauxské obchodní komory. Toto rozhodnutí mělo značné následky nejen pro Château Mouton, ale i pro celý vinařský průmysl. Tehdy Rothschild pozměnil své motto: „První jsem, druhý jsem byl, Mouton (Beran) navždy zůstanu.“ Baron Philippe de Rothschild zemřel v šestaosmdesáti letech v roce 1988 a vedení usedlosti převzala jeho dcera baronka Philippine de Rothschild (1933–2014). Od roku 2014 jsou spoluvlastníky její tři děti – Camille Sereys de Rothschild, Philippe Sereys de Rothschild a Julien de Beaumarchais de Rothschild. (Láhev zdejšího vína se prodává za desetitisíce či statisíce korun.)

pouvoir [puvua:r] (z francouzštiny), mohutnost, schopnost, síla.

terroir [terua:r] (z francouzského terroir, „půda, země [zemědělská]“), (enologie) určitý geografický prostor formovaný lidskou prací a kulturou.

 


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.