Znalec vín > Články > Octomilka

Octomilka

Z připravované knihy Jaroslava Maliny Vinařské apokryfy posvěcené vinařskými patrony.

Octomilka

Octomilka –

vína a genetiků milka.

 

Je však všeobecná mýlka,

že nezhubí ji vinná kyselinka.

 

Když si lehce ovíněná muška ve víně plave,

je možné vypít víno i s ní, obsahuje proteiny, je to zdravé.

 

Víno vylije jen parvenu,

aby předvedl, že pro NĚHO se hodí jen vybrané menu.

 

milka, (zastarale) milenka.

octomilka obecná (Drosophila melanogaster), dvoukřídlý hmyz; modelový organismus používaný v genetice od roku 1910. Má čtyři páry chromozomů, krátkou generační dobu a velké množství potomků. Genom drozofily byl sekvencován, velikost haploidního genomu je 165 milionů nukleotidových párů a obsahuje asi 15 000 genů. Octomilky se živí na rozkládající se organické hmotě, která bývá plná rozmanitých mikrobů, včetně potenciálně nebezpečných kmenů bakterií Escherichia coli, proto mnozí oželí i sklenici znamenitého vína, aby se nenakazili. Víno je však antimikrobiální: kyselinky a ethanol všechny choroboplodné zárodky zničí, a navíc si piják dopřeje něco málo proteinu.

parvenu (z francouzského parvenu, „povýšenec, zbohatlík“, výslovnost: parvenü), povýšenec, pohrdavé označení zbohatlíka, který se neumí chovat, nevzdělance, zpravidla usilujícího dostat se do společnosti a na vyšší společenskou úroveň.

Sameček octomilky obecné (Drosophila melanogaster), který právě přistál na hladině Rulandského šedého. Po třetím doušku uvedl: „Jde o vzácnou šarži Rulandského šedého, výběr z cibéb 2018 z viniční tratě Šobes. Pamatuji se, že tehdy zde hrozny této odrůdy díky ušlechtilé plísni šedé (Botrytis cinerea) dozrály do nebývalé cukernatosti,“ odmlčel se, zavdal si po čtvrté, slastně zaklonil hlavu a pokračoval ve svém hodnocení: „Bohatá vůně i chuť směřují k projevům, které znám důvěrně z ledových a slámových vín, vykazují tedy mohutnost, ušlechtilost, ohromující cukr a extrakt, svěží kyselinku a svůdnou příchuť po medu, rozinkách a marcipánu. Byl by smrtelný hřích nechat si toto víno ujít, možná už zase dlouho takové nedozraje.“


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.