Znalec vín > Články > Oranžové kastelánské

Oranžové kastelánské

První trochu jarní, větrný den, pátek 14. 5., posezení na terase sezonní kavárny Belveder, stejnojmenného zámečku na okraji Valtic. Okolojdoucí kastelán zámku Valtice nemeškal a skočil do sklípku pro láhev svého oranžového. Jaké překvapení, že malovinař vyrábí skvělé oranžové a síra „zero“, tedy vyrobeno historickou konzervativní metodou. Pálava, ročník 2019, 15,2% alk., 2 roky na rmutu v rotačním sudu.

Oranžové víno

Oranžové kastelánské

No, takové víno by chtělo usrkávat až tak po 10 – 15 letech, přesto i nyní, kdy je ještě v plenkách, zajímavý zážitek. Barva až do lišky ryšavé, se zákalem, jak to má být, čili nekrášlené, nefiltrované. Vůně odrůdy se i v takovém víně neztratila úplně, stále je dominantní divoká růže, mandarinka, med, hrozinky. Chuť božská, dlouhá, alkohol napomáhá trochou nasládlosti na jazyku. Třísloviny ještě nevycválané, ale po pár letech se promění ve sladké taniny a víno bude nerušeně klouzat po jazyku.

Celkový dojem byl ohromný, i manželka, která oranžovky moc „nemusí“, byla překvapená.

To  by člověk nevěřil kde všude ve Valticích narazí na zajímavá vína a i u lidí, u kterých by to nečekal. Nedopitá láhev byla zazátkovaná a jako pokusný vzorek uložená v „kuchyňové“ teplotě, po třech týdnech bude podaná zpráva, zda je ještě pitelné.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.