Znalec vín > Články > Zmrzlina a víno počtvrté

Zmrzlina a víno počtvrté

Zpráva komise č. 4 z odborného bádání v Hlavním městě vína Valticích, zda lze snoubit (sobášit) víno se zmrzlinou.

Místo konání: Galerie Reistna, https://www.reistna.cz/ Kdy: 21. 6. 2023

Tým enogastronomických badatelů: Stanislav Schneider, Richard Svoboda, Radek a Petra Vargovi, Milan Sedláček, servis Regína Schneiderová.

Vína:

Ryzlink rýnský VZB a Merlot rosé VZB z vInařství Volařík.

Ryzlink rýnský 2021 VZB, Vinařství Volařík, sladké, alk. 12%, cukr 86,3 gr., kyseliny 11,6 gr., extrakt 38,8 gr. Velmi sladký ryzlink s příjemně vyladěnou kyselinou, bobulový výběr. Ve vůni i chuti botrytické tóny, velmi minerální v dochuti. Robustní víno s dlouhou perzistencí, na poloviční cestě ke slámovce, čili dalo by se to k ní přirovnat.

Merlot rosé 2022 VZB, Vinařství Volařík, sladké, alk. 13%. cukr 56,7 gr., kyseliny 7,7 gr., extrakt 33,6 gr. Příjemně vyladěné sladké rosé, malinovo – jahodového střihu.

 

Zmrzliny:

Sorbety: 1. bílý hrozen, 2. citron – mojito, 3. citron – ibišek a luční květy, 4. citron – ženšen a rýmovník 5. mango, 6. borůvka.

Smetanové: 1. vanilka, 2. karamel, 3. mák, 4. káva, 5. lotus, 6. pekanový ořech, 7. lískový ořech, 8. hořká čokoláda.

Na čtvrtém setkání enogastronomických badatelů ve valtické Galerii Reistna byla podávána velmi sladká vína z Vinařství Volařík. Již před zahájením ochutnávky všichni souhlasili s teorií, že velmi sladké botritické bílé víno i jahodovo malinové sladké rosé by se mohlo ke zmrzlině skvěle snoubit. Což se velmi rychle potvrdilo. A u všech kombinací šlo již jenom o bodový zisk jednotlivých párů vína a zmrzliny. Poprvé byl provedený závěrečný rozstřel vždy dvou nejvíce bodově hodnocených kombinací zmrzlin s rosé a bílým vínem.

Zprava: Richard Svoboda, Milan Sedláček, Petra Vargová, Staňa Schneider, Radovan Varga.

0br.: Tým badatelů

Do rozstřelu k Ryzlinku rýnskému postoupila zmrzlina sorbet hrozen bílý (body 4,34 b. z 5) a smetanová karamel (4,24). Nakonec komise po dlouhé diskuzi 5 hlasy Ano poslala do vítězství kombinaci RR + sorbet hrozen bílý.

Do rozstřelu k Merlotu rosé postpoupila zmrzlina sorbet citron ibišek (3,94 b.) a smetanová karamel (4,1 b.. Výrokem 3 x Ano v přímé konfrontaci zvítězila kombinace Merlot rosé + citron ibišek.

Již úplně letní podvečerní setkání badatelům s velmi sladkými víny a zmrzlinami rychle uplynulo a všichni se těší na setkání další, tentokrát s oranžovými víny a zmrzlinami.

zapsal: Milan Sedláček

Doporučení pro milovníky vína a zmrzliny, kteří navštíví Valtice. Vyzkoušejte zda komise pracovala správně s kombinacemi vína a zmrzliny od https://www.facebook.com/uzmrzlinare v Galerii Reistna https://www.reistna.cz/. Možná dojdete i k jiným závěrům. Nabídka vín v Galerii je širší a milovník vín si může vyzkoušet „na vlastní pěst“ i kombinace jiné.

 

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citron, limeta, ananas, jahoda, malina, ostružina apod.) Směs ledu nebo sněhu s ovocem byla známá už ve starověku, jejím vyznavačem byl například císař Nero. Název sorbet vychází z arabského slova šarba (شربة), označujícího osvěžující nápoj. Arabové v době nadvlády nad Sicílií vyráběli tuto lahůdku smícháním sněhu z Etny se šťávou místních citronů. Tolik wikipedie.

Smetanové zmrzliny jsou zmrzliny jejichž základem je smetanový nebo mléčný nosič.

Jogurtové zmrzliny jsou zmrzliny jejichž základem je jogurtový nosič.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.