Znalec vín > Články > Zmzliny a víno podeváté, tentokrát s víny Františka Mráze

Zmzliny a víno podeváté, tentokrát s víny Františka Mráze

Zmrzlina a víno podeváté, s červenými víny malovinaře Františka Mráze

Zpráva komise č. 9 z odborného bádání v Hlavním městě vína Valticích, zda lze snoubit (sobášit) víno se zmrzlinou.

Místo konání: Galerie Reistna, https://www.reistna.cz/ Kdy: 6. 9. 2023

Tým enogastronomických badatelů: Radek a Petra Vargovi, Richard Svoboda, František Mráz, Milan Sedláček, servis Regína Schneiderová.

 

 

 

 

Vína:

Dunaj 2021, výrobce František Mráz (bez základní analytiky)

Váh 2021, výrobce František Mráz (bez základní analytiky)

Na devátém setkání enogastronomických badatelů ve valtické Galerii Reistna byla podávána červená vína malovinaře Františka Mráze, vyšlechtěná na Slovensku Dorotou Pospíšilovou.

 

Zmrzliny:

Sorbety: 1. citron, 2. citron – bazalka, 3. borůvka, 4. jahoda.

Smetanové: 1. vanilka, 2. raffaelo, 3. perníková, 4. čokoláda hořká

František Mráz se specializuje na výrobu vín ze slovenských odrůd (Dunaj, Váh, Děvín, Mília, Modrava, Slovakia). Všechny vyjmenované odrůdy z portfolia Fr. Mráze měla komise možnost během devátého sezení ochutnat a zejména polosladká (pravděpodobně) Mília (kříženec Müller Thhurgau x Tramín červený) členy komise zaujal natolik, že v nejbližší budoucnosti se plánuje sezení s tímto vínem ve dvojici s moravskou sladší Pálavou…..

Na dnešním sezení se však prvoplánově rozléval ke zmrzlinám Dunaj a Váh.

Dunaj (Muscat Bouschet x Oporto) x Svatovavřinecké v podání Fr. Mráze, víno s temnou rubínově purpurovou barvou  bylo lehce ovocité (přezrálé třešně, višně) a přecházející přes kabernetové tóny až do čokoládových. Víno s vyšším alkoholem. Technologicky byla nejdříve provedena delší macerace, potom delší fermentace s řízenou teplotou.

Váh Castets x Abouriou noir. Víno s vyšší rubínově purpurovou barvou, ve vůni i chuti vůči robustnímu Dunaji subtilnější, přesto komise v základním hodnocení víno bodovala více než Dunaj. Ve finále se robustnost Dunaje již projevila naplno.

Všeobecné poučení z devátého sezení a zkoumání kombinací, lze konstatovat; červená vína středních a vyšších jakostních tříd se univerzálně téměř vždy dají s úspěchem použít při párování se zmrzlinami.

Celková hodnocení i rozstřel je vidět v přiložených tabulkách.

 

 

 

 

 

zapsal: Milan Sedláček

Doporučení pro milovníky vína a zmrzliny, kteří navštíví Valtice. Vyzkoušejte zda komise pracovala správně s kombinacemi vína a zmrzliny od https://www.facebook.com/uzmrzlinare v Galerii Reistna https://www.reistna.cz/. Možná dojdete i k jiným závěrům. Nabídka vín v Galerii je širší a milovník vín si může vyzkoušet „na vlastní pěst“ i kombinace jiné.

 

Sorbet je dezert, který se vyrábí smícháním ledu s cukrem nebo medem a rozdrceným ovocem (citron, limeta, ananas, jahoda, malina, ostružina apod.) Směs ledu nebo sněhu s ovocem byla známá už ve starověku, jejím vyznavačem byl například císař Nero. Název sorbet vychází z arabského slova šarba (شربة), označujícího osvěžující nápoj. Arabové v době nadvlády nad Sicílií vyráběli tuto lahůdku smícháním sněhu z Etny se šťávou místních citronů. Tolik wikipedie.

Smetanové zmrzliny jsou zmrzliny jejichž základem je smetanový nebo mléčný nosič.

Jogurtové zmrzliny jsou zmrzliny jejichž základem je jogurtový nosič.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.