Znalec vín > Hesla od I > Investiční víno

Investiční víno

Investiční víno je termín pro skupinu vín vhodných k  nákupu za cílem zhodnocení uložených finančních prostředků. Investovat se dá krátkodobě např. s víny typu en primeur, střednědobě s víny jejichž „životnost“ je 5 – 10 roků a dlouhodobě s víny s životností 15 – 50 roků.

Víno je jednou z mála potravinářských komodit (např. vedle destilátů), která má životnost řádově až několika desetiletí. Z historických zdrojů jsou známá vína jejichž stáří bylo při konzumaci až 100 roků a údajně byla velmi zdařilá, např. Falernské víno konzumované při opulentních římských symposiích.

V současné době je průměrná životnost vín dělaných k dlouhému ležení cca 50 roků, např. některá cuvée z Bordeaux nebo některé ze supertoscánských speciálů. Zajímavě se ale rýsují v poslední době jdoucí do módy oranžová vína vyráběná kachetinskými a jinými antickými či středověkými technologiemi. Jejich životnost by při správné technologii měla být rovněž mezi 30 – 50 roky.  Těmito víny již disponuje několik moravských i českých vinařství.

Co se týká zhodnocení finančních prostředků jedná se o velmi zajímavou investiční příležitost s ročním zhodnocením kolem 10%. Nehrozí prakticky žádná volatilita, menším rizikem se může jevit likvidita při ukončení projektu.

Riskovat se vyplatí u začínajících značek, které investičními víny disponují, vstupují na trh, ale nemají ještě žádnou historii. Rizikem je, že si věhlas značky nezbudují a vína budou málo likvidní, v obráceném případě bude zisk o to větší, protože nákup vín je mnohem levnější něž u zaběhnutých značek.

Poslední revize hesla: 2023


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.