Znalec vín > Hesla od M > Moët & Chandon

Moët & Chandon

Moët & Chandon, zkráceně také Moët, je francouzský šampaňský dům, člen Unie šampaňských domů a Grandes Margues. Od r. 1987 je součástí společnosti LVMH (Louis-Vuitton-Moët-Hennessy). Moët & Chandon je jedním z největších světových výrobců šampaňského vín s roční produkcí cca 28 mil. lahví a vlastní cca 1 200 hektarů vinic. Společnost byla založena v roce 1743 Claudem Moëtem.

Vinařství Moët & Chandon začínalo jako Moët & Cie (což znamená Moët & Co.), založené obchodníkem s vínem z Épernay Claudem Moëtem v roce 1743, kdy začal posílat své víno z Champagne do Paříže. Období vlády krále Ludvíka XV. se časově shodovalo se zvýšenou poptávkou po šumivém víně. Brzy po založení a poté, co se do Moët & Co. připojil syn Claude-Louis, patřili mezi klientelu vinařství zejména členové aristokracie.

V roce 1833 byla společnost přejmenována na Moët & Chandon poté, kdy do společnosti vstoupil Pierre-Gabriel Chandon de Briailles, jako společník Jean-Remy Moëta (vnuka Claude-Louise Moëta).

Po zavedení konceptu ročníkových šampaňských vín (vintage), v roce 1840, uvedl Moët na trh svůj první ročník v roce 1842. Jejich nejprodávanější značka Brut Imperial byla představena v 60. letech 19. století. Nejznámější značkou Moët je bezesporu šumivé víno pojmenována po benediktinském mnichovi Domu Perignonovi, který je všeobecně považovaný za „otce šampaňského“. Značka Dom Perignon patřila původně do vlastnictví šampaňského domu Mercier, ale v roce 1927 byla postoupena společnosti Moët.

Moët & Chandon se v roce 1971 sloučil s Hennessy Cognac a v roce 1987 s Louis Vuitton a tím se stal součástí LVMH, největší světové skupiny vyrábějící luxusní zboží. Moët & Chandon byl rovněž držitelem prestižního královského jmenovacího dekretu na dodávku šampaňského vína anglické královně Alžbětě II.

V roce 2006 vydal Moët et Chandon speciální sérii Brut Imperial s názvem „Be Fabulous“, v láhvích zdobených krystalky skla, vyrobených originální technologií ve spolupráci s rakouskou firmou Swarovski.

Zdroj: wikipedia.com, moet.com.

Poslední revize hesla: 2023


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.