Znalec vín > Hesla od N > Nádoby na víno

Nádoby na víno

Nádoby na víno mají různý tvar a jsou zhotoveny z různých materiálů. Víno se v historii vyrábělo v nádobách zhotovených z dostupných materiálů jako byla pálená hlína a dřevo. Keramické nádoby s výjimkou starověku nenašly ve vinařství větší uplatnění.

Dřevěné sudy se používají tradičně, po ústupu v 60. a 70. letech minulého století, zaznamenávají v posledních desetiletích renesanci. Přičemž v historii se nevyráběly sudy jenom malé, jak je tomu v současnosti. Výjimkou nebyly sudy o objemu přes sto tis. litrů. Obecný názor znalců vína je, že každé víno, které něco ve světě znamená, prožilo určitou dobu svého života v dřevěném sudě. Velká móda sudů barrique od 90 roků i u nás, rozdělila konzumenty na zapřísahlé odpůrce a příznivce barikového vína.

S objevem skla a zvládnutí technologie výroby větších nádob se začaly skleněné nádoby uplatňovat ve vinařství. Výhodou skla je jeho snadná údržba a odolnost proti agresívnímu prostředí. Pro křehkost a špatnou manipulovatelnost se vyrábějí sériově nádoby na víno o velikosti do 50 litrů, což vyhovuje malovýrobcům.

Ocelovým tankům na víno, opatřených lepším, či horším vnitřním nátěrem, pomalu zvoní hrana a je to dobře.

Sklolaminátové nádoby, případně betonové tanky opatřené sklolaminátovým vnitřkem se rovněž zcela neuplatnily.

Plastový boom, který zavládl v ČR po roce 1989 se projevil i ve výbavě sklepů. Výhodu mají plastové nádoby jen jednu, malou pořizovací cenu. Např. v integrované produkci jsou zakázané.

Hlavní proud současné technologie výroby vína nyní nejvíce uznává nádoby z nerez oceli, které mají mnoho výhod: snadná sanitace, snadné vestavění řízeného kvašení, využití prostoru, možnost výroby nádoby jakékoli velikosti, tvaru atd.

Po roce 2000 prožívají v ČR renesanci nádoby ze dřeva mnohdy v nezvyklých úpravách: sudy v různých úpravách a velikostech, barrique sudy, kádě na výrobu červených vín, které po malé úpravě slouží jako nádoba na ležení vína ap..

 

 


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.