Znalec vín > Hesla od O > Opimiovské víno

Opimiovské víno

Opimiovské víno je termín používaný ve starověkém Římu pro ročník vín 121 př. n. l., který byl považovaný za vinařský ročník století. V tom roce vykonával úřad konzula Lucius Opimius, v Římě bylo zvykem nazývat roky podle konzulátu.

Termín opimiovské víno byl zmíněný v mnoha zápisech o vínech. Při opulentní hostině u zbohatlého propuštěnce Trimalchiona v satirickém románu Satyricon římského spisovatele doby Neronovy Petronia Arbitra (1. století n. l.) bylo falernské symbolem úspěchu a bohatství: „Hned byly přineseny pečlivě zasádrované džbány (amfory), jež měly na hrdlech připevněné štítky s nápisem: stoleté falernské, ročník Opimiův. Zatímco jsme četli nápisy, zatleskal Trimalchion a pravil: „Ach, víno tedy žije déle než chudák člověk. Proto pusťme se do pití! Ve víně je život. Podávám pravé opimiovské. Včera jsem nedával tak dobré víno, a byli u mne na oběd hosté mnohem vzácnější.“

Pikantní na tomto textu prokonzula Tita Petronia není, že pili sto roků staré víno. Pikantní je (proto Satyrikon), že hostina se konala kolem r. 60 n. l. a Lucius Opimius byl konzulem před cca 180 roky….. Trimalchion asi nebyl úplně vzdělaný v historii a podával téměř určitě víno se zfalšovanými nápisy, pokud to skutečně bylo falernské, téměř s jistotu ne ročník Opimiův.

Poslední revize hesla: 2023


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.