Znalec vín > Hesla od P > Pithos

Pithos

Pithos (/ˈpɪθɒs/ řecky: πίθος, množné číslo: pithoi πίθοι) je řecký název  velké skladovací nádoby, používané již v době bronzové v mínojské a mykénské kultuře.  Později se rozšířila do celého středomoří a většina národů přijala tento název všeobecně pro skladovací i přepravní nádoby. Například Chetité používali pro tento typ nádob termín harsi.

Velké skladovací nádoby dosahovaly výšky až člověka a s plnými se muselo manipulovat pomocí jeřábu, proto většinou sada úchytů po obvodu nádoby. Nejvíce se používaly pro skladování a přepravu tekutin jako víno a olej. Omezeně i obilí. Po znehodnocení nádoby, například prasklinou nebo stářím, se používaly i jako rakev pro zesnulé.

Filosof Díogenés ze Sinópé údajně bydlel v takové nádobě, aby dokázal, že se dá žít i velmi skromně. Diogénés, který byl většinou vyobrazován v dřevěném sudu se nemohl zakládat na historickém faktu, protože dřevěné sudy na víno se začaly v antickém světě používat až na přelomu letopočtu (cca po galských válkách). Z filosofického hlediska je samozřejmě typ a tvar nádoby nepodstatný.

Mínojská hliněná pithos na víno

Pithos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj obr.: © Wikimedia Commons, autor: Jebulon,

Umístění: Archaeological Museum of Heraklion

 

Poslední revize hesla: 2023


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.