Znalec vín > Hesla od R > Refraktometr

Refraktometr

Refraktometr (refraktoměr, refractometr, refraktometer či refractometer) je přístroj určený pro měření vlastností kapaliny pomocí lomu světla. Každý typ má zabudovanou svou vlastní speciální stupnici, na které se měřená  veličina buď přímo odečtete anebo se musí odvodit ze stupnice s univerzálními fyzikálními jednotkami (refrakční index RI, hustota kapaliny a podobně).

Refraktometr pro vinaře (pěstitele vinné révy) je určen primárně pro stanovení cukernatosti hroznové šťávy. Cukernatost lze měřit jakýmkoliv univerzálním refraktometrem se stupnicí Brix, ovšem typ určený vinařům je výjimečný tím, že kromě této univerzální „cukroměrné“ stupnice, má ještě další stupnice, které se používají speciálně pro stanovení cukernatosti hroznů. V České republice a na Slovensku se používá stupnice normalizovaného moštoměru (°NM, °ČNM), v Rakousku Klosterneuburský moštoměr (°KMW, °Kl, °Babo) a v Německu Oechsleho moštoměr (°Oe), takže vinař s refraktometrem od nás může porovnat cukernatost i podle mezinárodních měřítek. Viz také moštoměr.

Měření je velice snadné – na zešikmený skleněný hranol stáčí kápnout několik kapek kapaliny, přiklopit průsvitné víčko, aby se kapalina po hranolu pěkně rozprostřela, namířit hranol proti světlu a podívat se do okuláru. Uvidíte kruhový průzor se svislou stupnicí, kterou bude protínat hranice modro-bílého rozhraní.

zdroj: http://www.refraktometr.cz/

Refraktometr - sada v pouzdře.Refraktometr přichystaný k použitíPrůhled: 100°Oe = 22°ČNM = 20°KMW


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.