Znalec vín > Hesla od S > Sauvignon

Sauvignon

Sauvignon je bílá odrůda révy vinné. Její původ je pravděpodobně v Bordeaux, v poslední době, na základě genetické analýzy se uvádí, že vznikla křížením Chenin Blanc x Tramín. Sauvignon se pěstuje téměř ve všech vinařských zemích světa a je tedy odrůdou „internacionální“, její plocha je cca 45 tis. ha. V českých zemích se začala významně rozšiřovat až od 50 let minulého století, v současné době se pěstuje na cca 5% ploch, tedy téměř tisíc ha (viz výměra vinic ČR). Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsaná v roce 1952.

Hrozen je malý, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá až středně velké, kulatá, žlutozelená. Charakter vína je silně ovlivněný  ročníkem. Plná zralost je v polovině října (Morava). Ve vynikajících ročnících převládá broskev s lehkým nádechem listu černého rybízu, v méně vydařeném ročníku hluchavka, angrešt, černý rybíz. V průměrném a horším ročníku typická kopřiva až trávové tóny. Víno mění významně svůj charakter i zráním, hlavně v prvním půl roce školení. Sklepmistři mnohdy používají pro Sauvignon výraz „chameleón“. Další tóny během vývoje, které lze ve víně hledat: grapefruit, kiwi, citron, nektarinka, meloun cukrový, u sladkých výběrů meruňky, pomeranče, ananas, ostatní tropické ovoce, někdy i  marcipán.

Doporučená zkratka: Sg

Povolené synonymum v ČR: Sauvignon blanc

Držitel šlechtitelských práv v ČR: není

Udržovatelé v ČR: kód 603 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice s.r.o., kód 604 Doc. Miloš Michlovský CSc., Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice s.r.o., kód 982 AMPELOS, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo.

Obrázek odrůdy Sauvignon se svolením SVČR

Místní názvy a synonyma pro Sauvignon v Evropě:

BEYAZ SAUVIGNON, BLANC DOUX, BLANC FUME, BORDEAUX BIANCO, DOUCE BLANCHE, FEHER SAUVIGNON, FEIGENTRAUBE, FIE, FIE DANS LE NEUVILLOIS, FUME,FUME BLANC, FUME SURIN, GENETIN, GENNETIN, GENTIN A ROMORANTIN, GROS SAUVIGNON, LIBOURNAIS, MELKII SOTERN, MUSKAT SILVANER, MUSKAT SYLVANER, MUSKATANI SILVANEC, MUSKATNI SILVANAC, MUSKATNI SILVANEC, MUSKATSILVANER, PAINECHON, PELLEGRINA, PETIT SAUVIGNON, PICABON, PICCABON, PINOT MESTNY BELY, PISSOTTA, PUINECHOU, PUNECHON, PUNECHOU, QUINECHON, ROUCHELIN, SAMPELGRINA, SARVONIEN, SAUTERNES, SAUVIGNON, SAUVIGNON BIANCO, SAUVIGNON BIJELI, SAUVIGNON BLANCO, SAUVIGNON FUME, SAUVIGNON GROS, SAUVIGNON JAUNE, SAUVIGNON JEUNE, SAUVIGNON PETIT, SAUVIGNON VERT, SAUVIGNON WHITE, SAVAGNIN, SAVAGNIN BLANC, SAVAGNIN MUSQUE, SAVAGNOU, SAVIGNON, SERVANIEN, SERVONIEN, SERVOYEN, SOBINION, SOUTERNES, SOVINAK, SOVINJON, SOVINJON BELI, SOVINON, SPERGOLINA, SURIN, SYLVANER MUSQUE, UVA PELEGRINA.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.