Sevar

Odrůda Sevar vznikla křížením mateřské rostliny SEYVE VILLARD 12/58 F1 s otcovskou odrůdou SVATOVAVŘINECKÉ 116/55 F1. Toto hybridní křížení provedl už v roce 1964 šlechtitel ing. Václav Křivánek, který tehdy chtěl vyšlechtit odrůdu se zvýšenou odolností proti houbovým chorobám a mrazu, což je trendem a snahou šlechtitelů do dnešních dnů. Staniční předzkoušky proběhly v letech 1982–1984 ve vinici „Meteorka“ v Polešovicích, kde byly révové sazenice vysazeny v roce 1974 ve sponu 1,8 m x 1 m. V tříletém zkušebním cyklu byl sledován výnos, který činil v průměru 17,36 t/ha, cukernatost s průměrem 16,63 st.NM a kyseliny s průměrem 9,03 g/l.

Sevar je odolný proti peronospoře, oidiu i plísni šedé. Nevyžaduje chemickou ochranu a tudíž je plně využitelný pro ekologické vinařství. Odolnost proti mrazům je na úrovni hodnoty Frankovky modré.

Hrozen je malý až středně velký, středně hustý. Víno má zajímavý buket i chuť. Prolínají se vůně květinové a ovocné a ve vínu lze nalézt plody okraje lesa – maliny, ostružiny, jahody, rybíz i borůvky. Dospělý list je malý až středně velký kruhovitého tvaru, profil čepele je tvaru V.

Víno je výborné kvality, tmavočervené barvy, jemně až silně aromatického typu s jemnou kyselinkou, která chybí u jižních vín. Důležité je, že víno dosahuje konzumní zralosti již v prvním roce a vyhovuje moderním trendům, a to v konzumaci mladých svěžích vín.

Při odpovídající technologii je možné dosáhnout tónů přírodně dezertního vína. Sevar se dá zařadit mezi barvířky. Z uvedeného vyplývá, že nová odrůda Sevar může být velkým přínosem ve skupině červených vín.

V Česku má odrůdu Sevar v portfoliu např. Školní zemědělský podnik MZLU Žabčice (3 ha) a Vinařství Mikulášek Vičice (2 ha).

zdroj: RNDr. Habrovanský Zdeněk, Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice

Do Státní odrůdové knihy odrůda zapsaná v r. 2008.

Zkratka: Sev

Udržovatel odrůdy v ČR: kód 605 Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice, kód 749 Ing. Alois Tománek, Boršice.

Držitel šlechtitelských práv v ČR: není.

Obrázek odrůdy Sevar se svolením SVČR.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.