Znalec vín > Hesla od S > Svatovavřinecké

Svatovavřinecké

Svatovavřinecké je starobylá modrá odrůda révy vinné. Do Státní odrůdové knihy ČR byla zapsaná v roce 1941. Povolené synonymum v ČR je Saint Laurent. Odrůda Svatovavřinecké se ve  světě pěstuje na cca 3 tis. ha, v ČR celkem na 8% ploch, což představuje 1335 ha a je u nás nejvíce pěstovanou modrou odrůdou. ČR je rovněž největším pěstitelem odrůdy Svatovavřinecké na světě. Ve větším se začala pěstovat pro roce 1900, v r. 1935 byla výměra 1% ploch a největšího rozmachu odrůda zažila v devadesátých letech 20. století kdy u nás zaujímala přes 10% ploch.

Její původ není úplně jasný, pravděpodobně pochází z okolí města Saint Laurent ve Francii nebo z Alsaska. Dle genetické analýzy odrůda vznikla jako semenáč z burgundských odrůd, což francouzský původ potvrzuje.

Hrozen je středně velký, kuželový, zahuštěný. Bobule je středně velká, kulatá až mírně oválná, modročerné barvy. Dužnina je řídká.

Víno bývá harmonické, rubínové až tmavě rubínové barvy s vyšším obsahem kyselin a třísel. Charakterem odrůdy jsou švestky, při dobře vyzrálých hroznech se ve víně objevují povidlové tóny ve vůni i chuti. Ze škály ovoce lze ve víně ještě vysledovat černorybízové tóny.

Doporučená zkratka: Sv

Držitel šlechtitelských práv v ČR: není

Udržovatel odrůdy v ČR: kód 603 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s. 691 06 Velké Pavlovice 565, kód 629 VÚRV Praha-Ruzyně, Výzkumná stanice vinařská 267 18 Karlštejn 98, kód 749 Ing. Alois Tománek 687 09 Boršice 671.

Obrázek odrůdy Svatovavřinecké se svolením SVČR.

Místní ázvy a synonyma odrůdy v Evropě:

BLAUER SAINT LAURENT, CHVARTSER, LAOURENTSTRAOUBE, LAURENZITRAUBE, LAURENZTRAUBE, LORENTSTRAUBE, LORENZTRAUBE, LOVRECANKA CRNA, LOVRENAC CRNI, LOVRIJENAC, LOVRIJENAC CRNI, MAGDALENA NERA, PINOT SAINT LAURENT, PINOT SENT LAOURENT, PINOT ST. LAURENT, SAINT LAURENT NOIR, SAINT LORENTZ, SANKT LAURENT, SANKT LORENZTRAUBE, SANT LORENTZ, SCHWARZER, SCHWARZER LORENZTRAUBE, SENT LAOURENT, SENT LOVRENKA, SENTLOVRENKA, SHENTLOVRENKA, S, VARTSER, ST. LAURENT, SVATI VAVRINETZ, SVATOVAVŔINECKÉ, SVATOVAVRINETSKE, SVATOVAVRINETZKE, SVATY VAVRINEC, SZENT LOERINC, SZENT LOERINCZI, SZENT LOERINE, SZENTLOERINC, VAVRINAK.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.