Znalec vín > Hesla od T > Tastevin

Tastevin

Tastevin je historická kovová mistička na ochutnávání vína. Nejstarší vyobrazení tastevinu je již na freskách v Pompejích. I když se tak ještě nejmenoval, měl tvar i velikost tastevinu používaného do dnešních dob. Název i přesný tvar mu byl daný až ve Francii v sedmnáctém století. Z této doby se z mnoha druhů a velikostí tradice ustálila na dvou typech: Bordolese (Bordeaux – s plochou rukojetí) a Borgognone (Burgundský – s kroužkem). Burgundský model byl přijat jako oficiální znak mnoha národních sommeliérských sdružení, protože jde připnout na řetěz a pověsit na krk.

Většinou je vyrobený ze stříbra, někdy pozlacený. Stříbro při styku s vínem rychle reaguje s oxidem uhličitým v mladých bílých vínech a chuť vína se rychle srovná. Uprostřed je centrální bublina (vodováha), která značí kolik vína se má do misky naplnit. Kolem této bubliny je série 14 malých perel v reliéfu. Na levé straně z pohledu k rukojeti je řada 8 korálek, které jsou konkávní a slouží ke zkoumání odstínů červeného vína. Na pravé straně je sedmnáct dutých žeber ke zkoumání odstínů bílého vína. Z těchto důvodů by měl sommeliér do tastevinu nalévat bílé víno levou rukou a pravou držet tastevin, červené vína se nalévá pravou a tastevin drží v levé.

Průměr bývá většinou 85 mm, na výšku 29 mm, kapacita 9 cl. Tastevin se nikdy neumývá vodou, pouze se vytře měkkým hadříkem.

tastevin_borgognonetastevin_bordolese


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.