Znalec vín > Hesla od V > Veltlínské zelené

Veltlínské zelené

Veltlínské zelené je tradiční moštová odrůda určená pro výrobu bílých vín. Do Státní odrůdové knihy ČR zapsaná v r. 1941. V ČR je nejrozšířenější pěstovanou odrůdou na výměře 1 662 ha, což představuje 9,7 % z celkové výměry vinic. Na Moravě byly v minulosti pro odrůdu používané názvy Bělošpičák a Muškatel. Její původ sahá pravděpodobně až do starověku a odrůda vznikla buď na území Itálie, nebo Rakouska, kde je v dnešní době pěstovaná na největší výměře ve Světě (cca 24 tis. ha). V Rakousku se distribuuje většinou pod značkou Weinviertel DAC.

Hrozen je velký s křídly, hustý. Bobule je středně velká, kulatá, zelenožlutá. Slupka je středně silná, dužnina šťavnatá, chuť šťávy hroznu kořenitá s jemným muškátovým aroma. Víno při redukované sklizni velmi kvalitní, žluto zeleného odstínu. Ve vůni je charakterem zelený pepř, lipový květ, zelené jablko. V chutí zelené jablko, mandlové a kořenité tóny. Víno je vhodné pro výrobu sektů a pro zrání v láhvi.

Povolené synonymum v ČR: Grüner Veltliner

Doporučená zkratka: VZ

Držitel šlechtitelských práv v ČR: není

Udržovatel odrůdy v ČR: kód 603 Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s. 691 06 Velké Pavlovice 565, kód 604 Ing. Miloš Michlovský, CSc. Družstevní 818, 691 03 Rakvice, kód 749 Ing. Alois Tománek, 687 09 Boršice 671, kód 982 AMPELOS, ŠLECHTITELSKÁ STANICE VINAŘSKÁ ZNOJMO, a.s. 671 24 Vrbovec 274.

Obrázek odrůdy Veltlínské zelené se svolením SVČR.

Oficiální název ve VIVC je „VELTLINER GRUEN“ a jako původ je uváděna Itálie. Synonyma a místní názvy pro odrůdu Veltlínské zelené v Evropě.:

BIELOSPICAK, CIMA BIANCA, DREIMAENNER, FEHERHEGYUE, FELDLINGER, GREEN VELTLINER, GRUEN MUSKATELLER, GRUENE MANHARDSREBE, GRUENER, GRUENER MUSKATELER, GRUENER MUSKATELLER, GRUENER VELTELINER, GRUENER VELTLINER, GRUENER WEISSGIPFLER, GRUENMUSKATELLER, GRUNER VELTLINER, MANHARDSREBE, MANHARDTRAUBE, MANHARTSREBE, MAUHARDSREBE, MOUHARDREBE, MOUHARDSREBE, MUSKATEL, MUSKATEL ZELENY, NEMES VELTELINI, PLINIA AUSTRIACA, RANFOL BIANCO, RANFOL BIJELI, RANFOL WEISSER, RDECI VELTINEC, REIFLER WEISS, RYVOLA BILA, TARANT BILY, VALTELIN BLANC, VALTELINA VERT, VALTELINER, VALTELINER BLANC, VALTELINER VERT, VELTELINER GRUENER, VELTELINER VERT, VELTELINER WEISSER, VELTELINI ZOELD, VELTLIN ZELENY, VELTLINAC ZELENI, VELTLINEC, VELTLINER, VELTLINER BLANC, VELTLINER GRUN, VELTLINER GRUNER, VELTLINER VERDE, VELTLINI, VELTLINSKE ZELENE, VELTLINSKI ZELENII, VELTLINSKY VERT, VELTLINSKY ZELENY, VETLINAC, VETLINAC ZELENI, WEISSER, WEISSER RAIFLER, WEISSER REIFLER, WEISSER VALTELINER, WEISSER VELTELINER, WEISSER VELTLINER, WEISSGIPFLER, WEISSGIPFLER GRUENER, YESIL VELTLINER, ZELENI VELTLINEC, ZELENI VETLINAC, ZELENY MUSKATEL, ZLENI VELTINAC, ZOELD MUSKOTALY, ZOELD MUSKOTALYNAK, ZOELD VELTELINI, ZOELD VELTELINY, ZOELDVELTELINI, ZOLD VELTELINI.


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.