Znalec vín > Hesla od V > Vinařství Sedlecká vína

Vinařství Sedlecká vína

Vinařství Sedlecká vína je klasické, středně velké moravské vinařství, s vlastními vinicemi. Je součástí ZD (zemědělské družstvo), které se zabývá, vedle vinohradnictví a vinařství, základní zemědělskou výrobou.

Zemědělské družstvo Sedlec bylo založeno v roce 1950 a navázalo na historickou tradici pěstování vinné révy v Sedleci, kdy první písemná zmínka o zdejších vinicích sahá do roku 1414. Důležitým milníkem v historii vinařství byl rok 1980 a nástup Ctirada Králíka do funkce sklepmistra.

Po transformaci družstva v roce 1991 začala nová éra podniku s výraznou orientací na výrobu vína a výsadbu vinic. Postupnou pečlivou výsadbou mladých  vinic bylo dosaženo dnešní výměry 125 hektarů.

Zemědělské družstvo Sedlec v současné době obdělává 125 hektarů vinic, které jsou soustředěny výhradně v katastru obce Sedlec. Vinice jsou situovány na jihovýchodních svazích nad největším moravským rybníkem Nesytem, jehož zrcadlový efekt a mikroklima spolu se sprašovými půdami a vápenitým podložím dodávají těmto polohám na jedinečnosti. Zajímavostí a logickým vysvětlením velkého minerálního charakteru sedleckých vín jsou slaniska evropského významu v okolí Sedlece, jako pozůstatek třetihorního Sarmatského moře v této oblasti.

Vinařství vyrábí téměř výhradně bílá vína, která jsou pro místní půdní a klimatické podmínky ideální. Filosofií vinařství je, aby vína měla odrůdový charakter při zachování místního terroir, byla chuťově vyvážená a svěží.

Vinařství se v posledních letech vzorně věnuje turistům a vybudovalo pro ně stylový cyklistický vinařský stánek a terasu, s celosezónní ochutnávkou vín, u rybníku Nesytu, na Liechtensteinské cyklistické stezce. Pro milovníky vína organizuje řadu turistických degustačních programů ve stylovém vinném sklípku s možností prohlídky výrobního závodu a historického sudového sklepu.

Velkých úspěchů i na mezinárodní scéně v poslední době dosahují Sedlecká vína ve třídě sladkých vín.

V poslední době získala Sedlecká vína celou řadu ocenění jak na tuzemských, tak i na zahraničních výstavách vín. Např.:  Champion Grand Prix Vinex, Valtických vinných trhů, Vinařských Litoměřic, Hradeckého poháru, Krále vín, Festwine, Top 77 a mnohých jiných. Ze zahraničních úspěchů jsou to např. medailová ocenění na Decanter London, Vinalies Paris, Terravino Israel, San Francisco a Muvina Prešov.

Zdroj: http://www.sedleckavina.cz/o-nas

Sudy ve výrobním sklepě ZD SedlecOcelové tanky v Sedleci


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.