Znalec vín > Hesla od J > Joly Nicolas

Joly Nicolas

Nicolas Joly je vinař a vinohradník, majitel vinařství Coulée de Serrant v regionu Údolí řeky Loiry. Joly je neúnavným propagátorem biodynamického způsobu pěstování révy vinné a výroby biodynamického vína. Je i uznávaným vinařem a jeho bílá suchá vína z vinice Clos de la Coulee de Serrant jsou světově uznávaná.

Nicolas Joly se narodil v. r. 1945, studoval na Kolumbijské univerzitě. Do prvního zaměstnání nastoupil v New Yorku jako investiční bankéř. Později pracoval ve stejném oboru v Londýně, v r. 1977 převzal rodinné vinařství Château de la Roche aux Moines v Savennières. Od počátku byl skeptický k soudobým moderním způsobům ochrany a pěstování révy vinné, zničená modrá půda plná mědi a dalších těžkých kovů, stejně jako používání herbicidů v mnoha francouzských vinicích ho přiváděla k beznaději. V tuto dobu objevil knihu Rudolfa Steinera, průkopníka a zakladatele biodynamického zemědělství. Od r. 1980 začal experimentovat s návody R. Steinera a zjistil, že fungují, navíc se s nim osobně ztotožnil.

Nicolas Joly je v dnešním době vzorem pro mnoho vinařů na celém světě, v ČR se nechali inspirovat jeho příkladem např. Autentisté. Joly dělá ročně desítky přednášek po celém světě, přednášel i v ČR ve Valticích ve Vinařském centru u příležitosti vydání jeho knihy v ČR o biodynamickém způsobu pěstování révy vinné a výrobě vína s názvem Víno z nebe na zem.

V současné době převzala většinu úkolů s vedením vinařství dcera Virginie Joly.

Obr. Nicolase Jolyho a jeho dcery Virginie převzaty z webů: www.vinetour.com, www.thewinedoctor.com a www.wineterroirs.com

Nicolas Joly

Virginie Joly

Kniha Víno z nebe na zem

Víno z nebe na zem

Nicolas a Virginie Joly

Nicolas a Virginie Joly

Podpis N. Jolyho v knize

Scan podpisu a přání mnoho štěstí autora v knize Víno z nebe na zem


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.