Znalec vín > Hesla od D > Dornfelder

Dornfelder

Dornfelder je modrá moštová odrůda, řazená mezi barvířky, vznikla křížením novošlechtěnců Helfensteiner (Jakubské x Trolínské) x Heroldrebe (Modrý PortugalFrankovka). Vyšlechtěna ve Státním výukovém a výzkumném ústavu pro vinohradnictví a ovocnictví ve Weinsbergu (SRN) v r. 1955 šlechtitelem Augustem Heroldem. Odrůda byla pojmenovaná po zakladateli Vinařské školy ve Weinsbergu Immanuelu Dornfeldovi. V r. 2004  byla odrůda po malých průtazích v UKZUZu* zapsaná do Státní odrůdové knihy ČR (při zkouškách byl porost napadený plísněmi, zejména oidiem, a rozhodovalo se zda odrůdu vůbec zapsat).

Hrozen je velký, středně hustý až hustý se středně dlouhou stopkou, bobule velké, modročerné, elipsovitého tvaru, dužnina bez zabarvení. Sklizňové zralosti odrůda dosahuje na přelomu září – říjen. Odrůda dává vysoké výnosy při dosáhnutí přívlastkové kvality. Víno má vysokou intenzitu barvy, používá se často do cuvée s víny, které mají nižší barvou.

V Německu po Ryzlinku rýnském jedna z nejoceňovanějších odrůd.

Odrůda pojmenovaná po Dornfeldu Immanuelu Augustu Ludwigovi (1796 – 1869), zakladateli vinařské školy ve Weinsbergu (Würtenbersko).

Zkratka Dr.

Udržovatel odrůdy v ČR: 749 Ing. Alois Tománek 687 09 Boršice 671, 1183 Vilém Kraus Přístavní 1282/30, 276 01 Mělník.

Držitel šlechtitelských práv v ČR: není

* UKZUZ – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Obrázek odrůdy Dornfelder se svolením SVČR


Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.