Znalec vín > Hesla od T > Tokajské víno

Tokajské víno

Tokajské víno („Tokaji aszu“ – tokajský výběr) je speciální žluté víno s dlouhou tradicí z maďarské a slovenské Tokajské oblasti. Víno se vyrábí z odrůd Furmint, Lipovina, Muškát žlutý oxidativní metodou zráním v sudech.

Rmut z roztlučených cibéb (bobule napadené ušlechtilou plísní, pozor ne rozinky), se zaleje hotovým samorodným vínem ze shora uvedených odrůd a směs se maceruje 24 – 36 hod. Potom se lisuje a nechá prokvasit. Podle počtu puten naplněných cibébami na (göncský) sud o objemu 136 litrů vína se produkt označuje jako 3 – 5 putnový výběr, výjimečně 6 putnový.

V dnešní době již výroba Tokajského neprobíhá tak komplikovaně, ale za méně romantických okolností. Většinou vše probíhá ve velkých nerezových tancích, vylisovaný podíl jde teprve potom do soudků ve sklepě, kde se proces dokončí. Sklepmistr odebírá vzorky a podle chemické analýzy proběhne konečné zatřídění produktu u státního orgánu kvality jako 2 – 6 putňový výběr po splnění všech předepsaných kritérií.

Tokajská putna má objem 28 litrů, vejde se do ní 20 – 25 kg cibéb a při ponechání cibéb v kádi s perforovaným dnem se z jedné putny dá získat max. 0,2 litry sladké esence, která se používá k vylepšování hotových vín nebo jako specialita.

Tokajské výběry se vyrábějí 3 – 5 putnové, výjimečně 6 putnové. Musí mít 30 – 150 gramů cukru na litr (polosladké, sladké), 13 – 14% alkoholu, 25 – 45 gr. bezcukerného extraktu. Tokajské výběry mají nezaměnitelný botrytický buket a oxidační tóny.

Podobnou technologií jako Tokajské víno se vyrábí víno Forditáš, které se nesmí označovat jako Tokajský výběr. Rovněž mnoho konzumentů si plete Tokajské samorodné s Tokajským výb ěrem. Obráceně Tokajská esence je kvalitou i cenou nejvýše z výrobků tokajské oblasti.

různé druhy tokajských vín

Göncský sud

Göncský sud


Dověděli jste se něco nového? Podělte se o to s přáteli:

Chcete ochutnat výjimečné víno? Znalec vín nabízí výběrový prodej špičkových vín.